ویژگی های یک واحد حراست مدرن چیست؟

واحد حراست یکی از مهم ترین واحد های هر سازمان و یا مجموعه ای محسوب می شود چرا که بر قراری نظم و ایجاد یک ساختار یکپارچه در گرو داشتن حراستی به روز و قانون مدار است. ما در این مقاله سعی داریم شما را با مدرن ترین دستگاه هایی که در ایران و جهان برای بخش حراست استفاده می شود آشنا کنیم و ویژگی های یک واحد حراست مدرن را خدمتتان معرفی کنیم. پس اگر شما هم در فکر راه اندازی یک مجموعه بر پایه نظم و امنیت هستنید و یا به عنوان مدیر یک سازمان به دنبال مدرنیته کردن بخش حراست خود می باشید با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

وظیفه حراست یک سازمان چیست؟

همان طور که پیش تر اشاره شد بخش حراست سازمان ها همچون قلب تپنده ای برای انسان است که وجود آن برای بقای یک مجموعه لازم و ضروری است. بخشی که ضمن کنترل تردد افراد به سازمان وظیفه حفاظت از مال و جان کارکنان را بر عهده دارد، اولین و ابتدایی ترین تعریفی که از بخش حراست سازمان می توان اراده کرد.

با توجه به مسئولیت هایی که بر عهده بخش حراست است حساسیت این بخش نسبت به سایر بخش های فعال در یک مجموع بسیار بالا است لذا استخدام افرادی که توانایی پذیرش این حجم از حساسیت ها و مسئولیت را داشته باشند از الزامات یک سازمان موفق محسوب می شود.

توجه داشته باشید که حراست یک سازمان علاوه بر تامین امنیت و آرامش شرکت، باید عامل های نفوذی که داخل مجموعه هستند را قبل از بروز مشکل نیز شناسایی کنند.

همان طور که متوجه شده اید رسالت بخش حراست سازمان ها پاک سازی محیط داخلی شرکت از هر گونه توطئه و تخریبی است لذا تمام کارکنان یک مجموعه در صورت نیاز باید به سوالات مامورین این بخش پاسخ دهند و اخطار های مسئولین این بخش را جدی بگیرند.

قبل از این که به ویژگی های یک واحد حراست مدرن بپردازیم باید میزان حساسیت اطلاعاتی که در سازمان رد و بدل می شود را بسنجیم و تردد های افراد را با توجه به تعداد کارمندان محاسبه کنیم تا بتوانیم متناسب با نیاز بخش حراست را تجهیز کنیم.

برای درک بهتر این موضوع مثالی ساده خدمتتان عرض می کنیم:

به عنوان مثال شما یک بانک را در نظر بگیرید. در یک مجموعه ای مانند بانک اطلاعاتی که در سیستم های افراد ذخیره و یا منتقل می شوند، از حساسیت بالایی برخوردار هستند لذا استفاده از گیت کنترل تردد با ماژول اثر انگشت گزینه مناسب تری نسبت به گیت کنترل تردد با ماژول کارتی می باشد. در مقابل برای یک مجموعه دندان پزشکی کارکنان دارای اطلاعات حساسی از مراجعه کنندگان خود نمی باشند به همین جهت تعبیه یک دستگاه اکسس کنترل کارتی برای ثبت ورود و خروج افراد کفایت می کند.

ابزاری مانند گیت کنترل تردد، اتوماسیون حراست و …. باید بسته به صلاح دید مدیریت و نیاز مجموعه در بخش حراست قرار بگیرند تا کارکنان این بخش بتوانند مقابل با اهداف سازمان از وظایف خود را عهده دار شوند.

حراست مدرن دارای چه ویژگی هایی است؟

حال که با حراست و شرح وظایف افراد این بخش تا حدی آشنا شده اید قصد داریم نحوه ی مدرنیته کردن این بخش را نیز خدمتتان معرفی کنیم.

با پیشرفت روز افزون علم و استفاده بشر از سیستم های هوشمند مانند گوشی ها و کامپیوتر های همراه بخش حراست سازمان های حساس باید از اکسس کنترل هایی استفاده کنند که قابلیت اتصال به گوشی های همراه را داشته باشند، با این روش شما می توانید در هر زمان یا مکانی تمام بخش های سازمان خود را رصد کنید و یا درصورت بروز مشکل های پیش بینی نشده فرد خاطی را شناسایی نمایید، در این روش با استفاده از تکنولوژی nfc و ست کردن اکسس کنترل ها می توان ورود و خروج افراد را در هر نقطه ثبت کرد که البته استفاده از اکسس کنترل های اثر انگشتی بیشتر توصیه می شود.

یکی دیگر از روش های مدرنی که امروزه در سازمان ها و مجموعه های بزرگ با تعداد کارمندان بالا به کار می رود، تعریف یک اتوماسیون هوشمند برای بخش حراست با استفاده از این روش کنترل تردد افراد با ضریب امنیتی بسیار بالا و درصد خطای حداقلی انجام می گیرد که نشان از پیشرفت علم و حضور مدرنیته برای تسهیل زندگی بشر می باشد. در گذشته که ورود و خروج افراد به صورت دستی توسط مامورین بخش حراست ثبت می شد، بسیار زمان بر و هزینه بر بود، اما با روی کار آمدن تکنولوژی های جدید و ایده‌ های نابی که در این زمینه ارائه شد، سزمان ها توانستند با حداقل هزینه مجموعه خود را به یک سیستم کاملا مدرن با ضریب امنیتی بسیار بالا تجهیز کنند. شما با تهیه گیت کنترل تردد و اتوماسیون حراست از یک مجموعه معتبر و کار بلد که توانایی طراحی اتوماسیونی جامع و کاربردی مطابق با نیاز سازمان شما داشته باشند می توانید علاوه بر ایجاد نظم و امنیت بالا در مجموعه تان، در هزینه های خود نیز صرفه جویی کنید.

به طور کلی استفاده از تجهیزاتی مانند گیت کنترل تردد، نرم افزار حراست و اتوماسیون اداری، دوربین های نظارت تصویری برای ثبت چهره افراد و ….. می توانند به عنوان یک ابزار قدرتمند به کمک مدیران و کارکنان بخش حراست سازمان ها بیاید و نیازهای مدیران حراست برای ثبت و کنترل رفت و آمد افراد را با سرعت و دقت بیشتری بر طرف کنند. تجهیزات مدرنی که امروزه در حراست سازمان ها استفاده می شوند به علت کارایی و ویژگی هایی که دارند به سرعت رایج و همه گیر شده اند.

شرکت پیام گستر فاوا یکی از مجموعه های دانش بنیان داخلی است که سال های زیادی است در این حوزه فعالیت می کند به طوری امروزه به عنوان معتبر ترین مجموعه فعال در این بازار معرفی می شود. شما می توانید محصولات مورد نظر خود را با حداقل هزینه و گارانتی بلند مدت زا  این مجموعه خریداری نمایید.

دستگاه هایی که برای بخش حراست استفاده می شود در طول سالیان اخیر با تغییرات زیادی روبرو بوده اند. لازم به ذکر است که این تغییرات معمولاً در راستای بهبود عملکرد گیت کنترل تردد و افزایش بهره وری آن صورت گرفته و منجر به توسعه امکانات این سیستم‌ها شده است. مهندسان شرکت پیام گستر فاوا نیز همگام با تغییرات دائما در حال به روز رسانی محصولات خود می باشد.

 

admin
در تاریخ:۱۵ اسفند ۱۴۰۰